Zákaznícka zóna
Dôležité

Koronavírus: svoje záležitosti môžete stále vybavovať aj telefonicky alebo elektronicky

Zákaznícke centrum je otvorené, ale s ohľadom na preventívne protipandemické opatrenia môžete stále využívať aj neosobný kontakt pri vybavovaní svojich záležitostí a osobnú návštevu nahradiť telefonickou alebo elektronickou formou. Viac ...

Aby ste bazén napustili bez problémov, konzultujte s vodármi

[pridané: 02.05.2019]

„Ak má zákazník s vodárňami zmluvný vzťah, pri napúšťaní vody z verejného vodovodu do bazéna ide  o legálny odber, keďže voda bude fakturovaná. Zároveň však treba mať na pamäti, že ide o mimoriadny odber, pretože je nárazový. Vhodné je pred každým napúšťaním bazéna o tejto skutočnosti informovať vodárov, ktorí poskytnú informácie, ako správne pri tom postupovať,“ informoval Ing. Matej Géci, generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti, a. s., Liptovský Mikuláš (LVS).     

„Verejný vodovod je v prvom rade určený na zásobovanie obyvateľov pitnou vodou. Bazény ľudia napúšťajú sezónne, preto odporúčame pred napúšťaním vodovodnú prípojku do bazéna najskôr prepláchnuť, aby počas samotného napúšťania tiekla do bazéna už len čistá voda,“ pripomenul Ing. Tomáš Benikovský, výrobný riaditeľ LVS. Podľa jeho slov treba myslieť aj na ostatných odberateľov, pretože pri napúšťaní bazénov môže nastať v potrubí pokles tlaku vody, ktorý sa u nich prejaví tak, že im voda tečie pomaly.

„Najlepšie je, keď ľudia bazény napúšťajú mimo odberovej špičky alebo v noci a nie naraz doplna. Napúšťanie si treba rozdeliť na etapy počas niekoľkých dní. Takýmto spôsobom sa zmenší riziko, že dôjde k zmene hydraulických pomerov vo vodovodnej sieti a zhoršia sa vlastnosti vody rozoznateľné zmyslovými orgánmi,“ poznamenal T. Benikovský.

Dôležité je tiež upozornenie pre odberateľov, ktorí majú aj vlastné zdroje vody, napríklad studňu, jazierko či nádrž na zavlažovanie a chcú vodu z nich využiť pri napĺňaní bazéna. „Rozvody verejného vodovodu sa v žiadnom prípade nesmú prepájať s rozvodmi z iného zdroja, pretože môže dôjsť ku kontaminácii vody vo verejnom vodovode. Takéto konanie potom už riešia orgány činné v trestnom konaní,“ upozornil T. Benikovský.

Obyvatelia, ktorí chcú napúšťať bazén z verejného vodovodu, ktorý nie je v správe LVS, by mali situáciu konzultovať na obecnom úrade. V niektorých obciach na Slovensku, najmä v oblastiach, ktoré majú problémy s dostatkom pitnej vody, platí dokonca zákaz polievania záhrad a napúšťania bazénov v určitom období. V okrese Liptovský Mikuláš sme takýto zákaz zatiaľ nezaznamenali, ale v prípade potreby existuje tiež riešenie – objednať si vo vodárňach cisternu s vodou.  

 

Poruchy a odstávky

Z dôvodu opravy vodovodného potrubia bude v stredu 1. 12. 2021 odstávka dodávky pitnej vody v čase od 8.00 do 12.00 hodiny na Ulici Pod Sitieňom v Demänovej. Za porozumenie ďakujeme.